درباره ما


مهدیه فرح آبادی هستم کارشناس ارشد روانشناسی و در حیطه نوجوانان فعالیت میکنم و امید دارم بتوانم با قطره ای از دریای بیکران دانش ، به دوستان عزیزم در این زمینه راهنمایی های لازم را ارائه دهم .

موضوعات

پیوند ها

آمارگیر

» تن آرامی های قبل خواب
موضوع : مهارت های زندگی
تن آرامی های قبل خواب تن آرامی های قبل خواب

 تکنيک‌هاي ريلکسيشن و يا تن‌آرامي (آرام‌سازي) مي‌تواند به شما کمک کند تا راحت‌تر بخواب برويد:

 

 
  آرام‌سازي پيشرونده: در اين روش تمام اجزاي بدن را از سمت پايين به سمت سر يکي پس از ديگري شل و ريلکس مي‌کنيم. از انگشتان پاي خود شروع کنيد. انگشتان پاي خود را احساس کنيد. وزن آنها را حس کنيد. هرگونه تنش و انقباض را از روي انگشتان پاي خود برداريد. آگاهانه آنها را شل و ريلکس کرده و آرام سازيد. به خود تلقين کنيد که آن‌قدر انگشتان پاهاتان سنگين هستند که دارند به سمت پايين و تشک تخت خوابتان فرو مي‌روند. همين مراحل را به ترتيب براي زانوها، ران‌ها، شکم، قفسه سينه، باسن، دست‌ها، بازوها، کتف‌ها، گردن، سر، دهان و فک، چشم‌ها، صورت و گونه‌ها تکرار کنيد تا هنگامي‌ که تمام بدنتان يکپارچه ريلکس و آرام شود. در طول اين آرام‌سازي تنفس شما بايستي عميق و آرام صورت گيرد. چشم‌ها نيز در اين تکنيک اهميت ويژه‌اي دارند در چشمان خود گرما را حس کرده و اين‌گونه به خود القاء کنيد که پلک‌هايتان خيلي سنگين شده و شما قادر به گشودن آنها نيستيد (در اين روش هم‌چنين مي‌توانيد ابتدا عضلات هر قسمت از بدن را منقبض کرده و سپس آنها را شل کنيد تا ريلکس شدن آنها را بهتر حس کنيد)


آگاهانه نفس بکشيد: تنفس شما مي‌بايست شکمي و عميق باشد.


کشش انگشتان پا: ابتدا به پشت دراز بکشيد و چشمان خود را ببنديد. انگشتان پاي خود را حس کنيد. اکنون هر ده انگشت پاي خود را به سمت صورت خود بکشيد و تا ده به آهستگي بشماريد. سپس انگشتان پاي خود را کاملاً ريلکس و شل کنيد و مجدداً تا ده بشماريد. ده بار اين چرخه را تکرار کنيد.


تصويرسازي ذهني (تجسم) هدايت شده: در اين روش چشمان خود را ببنديد و به پشت دراز بکشيد. اکنون خود را در مکاني آرام‌بخش و دلپذيري تجسم کنيد. اين مکان هر جائي مي‌تواند باشد مانند ساحل دريا. تجسم کنيد آن‌جا حضور داريد. پيرامون خود را ببينيد و حس کنيد. به صداهاي آرام‌بخش محيط اطراف خود گوش دهيد (صداي پرندگان و يا موج دريا)، رايحه گل‌ها را حس کنيد و گرماي آفتاب را روي پوست خود احساس کنيد. برخي نيز تصويرسازي ذهني از موقعيت‌هاي کسل‌کننده را ترجيح مي‌دهند مانند تجسم همکار، استاد و يا سخنران کسل‌کننده.


  به روي پشت خود دراز بکشيد و چشمان خود را ببنديد. با انگشتان دست به‌روي زبانه گوش فشار آورده و کانال گوش‌هاي خود را مسدود کنيد. در اين لحظه شما صداي زير و خروشاني را خواهيد شنيد که طبيعي است. ده دقيقه به اين صدا گوش کنيد و سپس فعالانه ريلکس شويد و بخوابيد. نيايش و احساس آرامش: اثر رواني عبادت غالبا بيش از اثر معنوي آن است. در مغز مرکزي وجود دارد که از آن با نام «مرکز الهي» ياد مي شود. تحريک اين نقطه احساس آرامش و برتري را پديد مي آورد. عبادت کنندگان از کار خود احساس رضايت و آسايش مي کنند و به ندرت دچار بد خوابي مي شوند.سبک کردن انگشتان: زماني که به بستر مي رويد تصور کنيد نوک انگشتان شما سبک مي شود. دستان خود را آرام کنيد و تصور کنيد اين سبکي انگشتان شما را از بستر بالاتر برده است. اکنون اين تصور را در مورد انگشتان پاي خود انجام دهيد و احساس کنيد به بالا مي روند. اگر ده دقيقه بعد به خواب نرويد چنين کاري تن آرامي را به شما ارزاني مي دارد و مي دانيد به چه مي انجامد...

از تنبلي بگريزيد: فعاليت جسمي راهي است مطمئن براي خواب و خواب ژرف تر. اين فعاليت مي تواند ورزش، رقص، عشق ورزي يا کار سخت روزانه باشد. عکس اين نيز مي تواند صادق باشد; «عدم تحرک همراه با تنبلي موجب خستگي و خواب آلودگي است و خوابي اين گونه رضايت بخش نيست.»


تنفس آرام: آيا هيچ وقت توجه کرده ايد صداي تنفس افراد خفته چقدر آرام است؟ آهسته، عميق و شمرده. خود را با انجام تنفسي اين گونه در بستر، به خواب هدايت کنيد. به راحتي و ژرف تنفس کنيد و درون سينه اي و سطحي نفس نکشيد. به تدريج نفس را کوتاه کنيد تا زماني که تنفس تان بي شتاب و آرام شود.


از شقيقه ها آغاز کنيد: يکي از نقاط بدن که با فشار دادن و تماس، آرامش را پديد مي آورد شقيقه هاي شماست. شقيقه هاي خود را به نرمي و با حرکت دوراني مالش دهيد و به آرامي فاصله ابرو تا شقيقه را ضربه بزنيد. در چنين حالتي اندک اندک به ژرفاي آرامش دست مي يابيد.


بي خبري بهترين خبرهاست: به خاطر داشته باشيد! مطالعه داستان هاي بلند اثري آرام بخش براي خوب خفتن دارد. مجله و روزنامه در اين زمينه اثري معکوس دارد. چرا که مي تواند در بر دارنده اخباري باشد که با برنامه ريزي کار روزانه شما برخورد داشته باشد.


نرمش كردن وآرامش : بعضي از افراد پي برده اند كه اگر هميشه ،قبل از رفتن به رختخواب، براي چند دقيقه به نرمش كردن بپردازند در ايجاد خواب موثر واقع مي شود. بعضي ديگر از روشهاي آرامش بخش را تمرين مي كنند. بطور معمول كتابخانه ها يا كتاب فروشيها، كتابهايي راجع به گسترش نرمش كردن و آرامش يافتن دارند.