درباره ما


مهدیه فرح آبادی هستم کارشناس ارشد روانشناسی و در حیطه نوجوانان فعالیت میکنم و امید دارم بتوانم با قطره ای از دریای بیکران دانش ، به دوستان عزیزم در این زمینه راهنمایی های لازم را ارائه دهم .

موضوعات

پیوند ها

آمارگیر

» چگونه می توان دوستی های افراطی دوره نوجوانی را متعادل ساخت؟
موضوع : نوجوان
چگونه می توان دوستی های افراطی دوره نوجوانی را متعادل ساخت؟چگونه می توان دوستی های افراطی دوره نوجوانی را متعادل ساخت؟

معمولاً روحيه پناه‌جويي و آرامش‌گرايانه باعث بروز پديده‌اي به نام وابستگي عاطفي و عشق در ما مي‌گردد .با هر حمله اضطرابي فرد به دنبال آرامشگر مي‌گردد . معمولا آرامش را در ديدار ذهني يا عيني معشوق مي‌جويد. دختر دبيرستاني وقتي تحت استرس شديد و متوسط قرار مي‌گيرد ،به طور ناخود‌آگاه ذهنش به طرف دوستان (يا معلم) ديگر مي‌رود كه در پيش از اين به او آرامش مي‌داده است.

.: ادامه مطلب :.

» 17راهکار براي مشکلات نوجوانان
موضوع : نوجوان
17راهکار براي مشکلات نوجوانان 17راهکار براي مشکلات نوجوانان 17راهکار براي مشکلات نوجوانان (2)

در مقاله ي قبل به ذکر10مشکل در دوران نوجواني پرداختيم.حال به17مورد که والدين براي مقابله با مشکلات نوجوانان بايد مورد توجه قرار دهند مي پردازيم.

 

.: ادامه مطلب :.

» 10مشکل دوره ي نوجواني
موضوع : نوجوان
10مشکل دوره ي نوجواني10مشکل دوره ي نوجواني

در اين مقاله به ذکر و توضيح اجمالي 10مورد از مشکلات دوران نوجواني مي پردازيم.در مقاله ي بعد به بررسي 17راهکارعملي والدين براي مقابله با اين مشکلات خواهيم پرداخت.

.: ادامه مطلب :.

» چرا نوجوانان از کارهای پرخطر نمی‌ترسند؟
موضوع : نوجوان
 چرا نوجوانان از کارهای پرخطر نمی‌ترسند؟

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که همه ما ممکن است در سنین نوجوانی، بیشتر از هر سن دیگری، بی‌واهمه دست به رفتارهای پرخطر بزنیم و حتی از آن لذت ببریم؛ مثلا خودمان را به خواب بزنیم و این‌قدر صبر کنیم که پدرمان بخوابد و آن‌وقت آرام‌آرام به ....

.: ادامه مطلب :.

» خـودت باش و بدون مقایـسه منـحصربفـرد باش!
موضوع : نوجوان
خـودت باش و بدون مقایـسه منـحصربفـرد باش!خـودت باش و بدون مقایـسه منـحصربفـرد باش!

زندگي شگفت انگيز است، فقط بايد بدانيد که چطور زندگي کنيد! در غير اين صورت سراسرعمر خود را در رنج و سختي دست و پا خواهيد زد ؛ از باغي مي گذريد و به يک درخت بلند و تنومند برمي خوريد، اگر مقايسه کنيد چه مي شود: درخت بسيار تنومند و بلند است، ناگهان خود را در کنار آن خيلي کوچک و خوار مي بينيد! 

.: ادامه مطلب :.

» خانواده ها چه نقشی می توانند در تربیت جنسی ایفا کنند ؟
موضوع : نوجوان
خانواده ها چه نقشی می توانند در تربیت جنسی ایفا کنند ؟

علیرضا مهدوی کارشناس ارشد تعلیم و تربیت و سردبیر سایت تبیان که سالها تجربه معلمی و مشاوره خانواده را در کارنامه کاری خود دارد ، دوره نوجوانی را دوره حساس زندگی دانست و طی گفت و گویی با بخش خانواده سایت تبیان به توصیف و معرفی این دوره سرنوشت ساز پرداخت. مطمئناپاسخ بسیاری از سوالات خود را می توانید در این گفت و گوی صمیمی بیابید . با ما همراه باشید.

.: ادامه مطلب :.

» بهترین سن برای آموزش جنسی نوجوانان
موضوع : نوجوان
بهترین سن برای آموزش جنسی نوجوانان

مسايل جنسي همواره يکي از موضوعاتي است که والدين در مورد اگاه کردن فرزند خود نسبت به ان واهمه دارند و نصور مي کنند که اگاهي فرزندشان نسبت به مسايل جنسي انها را گمراه خواهد کرد.شايد تا حدودي اين استدلال درست باشد اما نکته قابل توجه ان است که وسايل ارتباط جمعي مثل اينترنت و ماهواره کودکان و نوجوانان اطلاعات خود را از اين منابع دريافت مي کنند که ممکن است انها را گمراه کند.

.: ادامه مطلب :.

» عوامل خودکشی در نوجوانان
موضوع : نوجوان
عوامل خودکشی در نوجوانان

نوجوانانى كه يك بيمارى روان پزشكى خصوصاً افسردگى دارند در خطر خودكشى هستند . اين نوجوانان درباره ى آينده احساس يأس و درماندگى فراوان مى كنند و اميدوار به بهبود وضعيت خود نيستند، لذا ممكن است اقدام به خودكشى كنند.

.: ادامه مطلب :.

» پيشگيري از خودكشي در نوجوانان
موضوع : نوجوان
پيشگيري از خودكشي در نوجوانانپيشگيري از خودكشي در نوجوانان

افزايش ميزان خودكشى در سن نوجوانى نشان مى دهد كه نوجوانان فشار بيشترى را تجربه مى كنند، يا توان مقابله ى كم ترى دارند، همچنين تصور مى شود ميزان فزاينده  آمار خودكشى بازتاب تغييرات محيط اجتماعى، تغيير نگرش نسبت به خودكشى و فراهم شدن فزاينده ى وسيله ى خودكشى است.

.: ادامه مطلب :.

» فنون جرات مندی یاد بگیریم !
موضوع : نوجوان
فنون جرات مندی یاد بگیریم !فنون جرات مندی یاد بگیریم !فنون جرات مندی یاد بگیریم !

گاهي ما با افراد كمي ارتباط داريم و احساس تنهايي مي‌كنيم. ممكن است بخاطر ترس از قطع شدن ارتباط مجبور باشيم در برابر آن‌ها منفعلانه رفتار كنيم.  راه‌هاي عملي زيادي وجود دارد كه شما مي‌توانيد ارتباطات‌تان را گسترش دهيد.

.: ادامه مطلب :.

» جرأت‌مندي چيست؟
موضوع : نوجوان
جرأت‌مندي چيست؟جرأت‌مندي چيست؟چگونه جرأت‌مندي داشته باشيم؟

بعضي از افراد ممكن است به اشتباه تصور كنند كه جرأت‌مندي به معناي زورگوئي، قلدري و پرخاشگري است در حاليكه جرأت‌مندي نبايد با زورگويي يا بي‌ادبي همراه باشد. ما بايد بتوانيم به‌روشي مؤدبانه در شرايطي كه آسيبي رسان نباشد خواسته‌هاي خود را مطرح كنيم.

.: ادامه مطلب :.

» رفتار نوجوان با والدین
موضوع : نوجوان
رفتار نوجوان با والدین

تاکنون مقالات بسیاری در مورد چگونگی رفتار با نوجوان خوانده اید. و همگی آنها والدین را به شناخت روحیات و خصلت های نوجوان آشنا می ساخت اما در این مقاله سعی بر این داریم که وظایف و نکاتی که بطور متقابل یک نوجوان در قبال والدین و افراد بزرگتر خود دارد، بر شماریم.

.: ادامه مطلب :.

» علائم اضطراب
موضوع : نوجوان
علائم اضطراب

احساس شرم نیز ممکن است به اضطراب دامن بزند ((دیگران می فهمندکه من ترسیده ام )) خیلی ها وقتی می فهمندکه دیگران پی به اضطراب آنها نبرده اند یا شدت آنرا در نیافته اند ، تعجب می کنند.
اضطراب،گذشته از اثرات حرکتی (موتور) و امثایی بر تفکر،ادراک ویادگیری فرد هم اثرمی گذارد.

.: ادامه مطلب :.

» اضطراب
موضوع : نوجوان
اضطراب

هرکسی دچار اضطراب (اضطراب طبیعی) می شود و آن تشویشی فراگیر، ناخوشایند و مبهم است که اغلب علایمی نظیر سردرد، تعریق، تپش قلب، احساس تنگی درقفسه سینه و ناراحتی مختصر معده نیز با آن همراه است .

.: ادامه مطلب :.