درباره ما


مهدیه فرح آبادی هستم کارشناس ارشد روانشناسی و در حیطه نوجوانان فعالیت میکنم و امید دارم بتوانم با قطره ای از دریای بیکران دانش ، به دوستان عزیزم در این زمینه راهنمایی های لازم را ارائه دهم .

موضوعات

پیوند ها

آمارگیر

» روابط بین فردی
موضوع : مهارت های زندگی
روابط بین فردیروابط بین فردیروابط بین فردی

براي تعريف روابط بين فردي ابتدا لازم است ارتباط را به صورت مختصر تعريف کنيم .ارتباط عبارتست از انتقال مفاهيم يا معاني يا پيام از شخصي به شخص ديگر و هر قدر ميزان انتقال پيام دقيق تر و روشن نر باشد ارتباط موثرتر است.2نوع ارتباط داريم که عبارتند از: ارتباط کلامي و ارتباط غير کلامي.

.: ادامه مطلب :.

» نكات مهم روانشناختي در برقراری ارتباطات مؤثر :
موضوع : مهارت های زندگی
نكات مهم روانشناختي در برقراری ارتباطات مؤثر :نكات مهم روانشناختي در برقراری ارتباطات مؤثر :نكات مهم روانشناختي در برقراری ارتباطات مؤثر :نكات مهم روانشناختي در برقراری ارتباطات مؤثر :نكات مهم روانشناختي در برقراری ارتباطات مؤثر :

برقراري ارتباط مؤثر ، يكي از ويژگيهاي بزرگ  انسانهاي هوشمند ، خرد ورز و عاقبت انديش است . هركس بتواند با ديگران ، اشياء اطراف و حتي لحظه هاي زندگي خود ارتباط بهتر و مؤثر تري برقرار كند ، احساس مؤفقيت بيشتري خواهد داشت .

.: ادامه مطلب :.

» مهارت های مهم ارتباط موثر
موضوع : مهارت های زندگی
مهارت های مهم ارتباط موثر

يكي از ويژگيهاي انسان سالم و موفق، مهارت و توانايي برقراري ارتباط مؤثر و سازنده با ديگران است. آيا شما اين ويژگي را داريد؟ كسب اين مهارت مهم و ضروري در زندگي اجتماعي خيلي مشكل نيست. فقط بايد بخواهيد و تمرين كنيد. در اين نوشتار ما به هفت گام اساسي براي يادگيري اين مهارت اشاره مي كنيم.

.: ادامه مطلب :.

» راه هاي تقویت همدلی
موضوع : مهارت های زندگی
راه هاي تقویت همدلی

به خاطر داشته باشید که مردم تمایل ندارند به دلیل ترس از مورد قضاوت واقع شدن صحبت کنند، به فرد مقابل به عنوان یک فرد احترام بگذارید، به احساسات فرد فراتر از افکار سطحی افراد پاسخ دهید ، روی فرد تمرکز کنید نه روی موقعیت و هیچوقت قضاوت نکنید .

.: ادامه مطلب :.

» چگونگی همدلی ...
موضوع : مهارت های زندگی
چگونگی همدلی ...

همدلی یک نوع خصوصیت ذاتی انسان هاست. چون انسان ها در اجتماع به دنیا می آیند و با هم زندگی می کنند و بزرگ می شوند. براي هم دیگر ارزش حیاتی قائل اند و نسبت به یکدیگر نگران می شوند و رفتار همدلانه از خود نشان می دهند.

 

.: ادامه مطلب :.

» مهارت خودآگاهي و اجزای آن 2
موضوع : مهارت های زندگی
مهارت خودآگاهي و اجزای آن 2

يكي ديگر از اجزاي مهم مهارت خودآگاهي، پي بردن به«هوش هيجاني» خود مي‌باشد. به راستي هوش هيجاني چيست؟
هوش هيجاني عبارت است : از توانايي شما براي اكتساب و به كار گيري دانش به دست آمده از احساسات خودتان و احساسات ديگران به منظور دستيابي به موفقيت بيشتر و بهره‌مندي از زندگي كاملتر.

.: ادامه مطلب :.

» مهارت خودآگاهي و اجزای آن 1
موضوع : مهارت های زندگی
مهارت خودآگاهي و اجزای آن 1مهارت خودآگاهي 1

«خودآگاهي» توانايي شناخت خود و آگاهي از خصوصيات، نقاط ضعف و قوّت، خواسته‌ها، ترسها و انزجارهاست. براي اكثر ما توصيف ويژگي‌هاي اخلاقي و رفتاري خود براي ديگران، كار سخت و دشواري مي‌باشد.به عنوان مثال ممكن است پاسخ به اين سوال كه چه كسي هستيم، سخت و دشوار باشد.

.: ادامه مطلب :.

» ده مهارت زندگی که هر فردی باید یاد بگیرد
موضوع : مهارت های زندگی
ده مهارت زندگی که هر فردی باید یاد بگیرد

 توانایی هایی هستند که به ما کمک می کنند در موقعیت های گوناگون، عاقلانه و درست رفتار کنیم؛ به طوری که با خود و دیگران سازگارانه ارتباط برقرار کرده بدون استفاده از خشونت بتوانیم مسایل پیش آمده را حل نماییم و ضمن به دست آوردن موفقیت در زندگی، احساس شادمانی داشته باشیم.

.: ادامه مطلب :.

» چگونه می توان دوستی های افراطی دوره نوجوانی را متعادل ساخت؟
موضوع : مهارت های زندگی
چگونه می توان دوستی های افراطی دوره نوجوانی را متعادل ساخت؟چگونه می توان دوستی های افراطی دوره نوجوانی را متعادل ساخت؟

معمولاً روحيه پناه‌جويي و آرامش‌گرايانه باعث بروز پديده‌اي به نام وابستگي عاطفي و عشق در ما مي‌گردد .با هر حمله اضطرابي فرد به دنبال آرامشگر مي‌گردد . معمولا آرامش را در ديدار ذهني يا عيني معشوق مي‌جويد. دختر دبيرستاني وقتي تحت استرس شديد و متوسط قرار مي‌گيرد ،به طور ناخود‌آگاه ذهنش به طرف دوستان (يا معلم) ديگر مي‌رود كه در پيش از اين به او آرامش مي‌داده است.

.: ادامه مطلب :.

» مهارت تصمیم گیری
موضوع : مهارت های زندگی
مهارت تصمیم گیری

تصمیم گیری عبارت است از انتخاب یک راه از میان راههای مختلف عدم؛ اعتماد به نفس، نبود روحیه همکاری و مشارکت جمعی، ضعف در مهارت های ارتباطی میان فردی و گروهی، رشد پرخاشگری و اضطراب در بین بسیاری از افراد از جمله عوامل کاهش دهنده قدرت تصمیم گیری هستند.

.: ادامه مطلب :.

» فنون جرات مندی یاد بگیریم !
موضوع : مهارت های زندگی
فنون جرات مندی یاد بگیریم !فنون جرات مندی یاد بگیریم !فنون جرات مندی یاد بگیریم !

گاهي ما با افراد كمي ارتباط داريم و احساس تنهايي مي‌كنيم. ممكن است بخاطر ترس از قطع شدن ارتباط مجبور باشيم در برابر آن‌ها منفعلانه رفتار كنيم.  راه‌هاي عملي زيادي وجود دارد كه شما مي‌توانيد ارتباطات‌تان را گسترش دهيد.

.: ادامه مطلب :.

» جرأت‌مندي چيست؟
موضوع : مهارت های زندگی
جرأت‌مندي چيست؟جرأت‌مندي چيست؟چگونه جرأت‌مندي داشته باشيم؟

بعضي از افراد ممكن است به اشتباه تصور كنند كه جرأت‌مندي به معناي زورگوئي، قلدري و پرخاشگري است در حاليكه جرأت‌مندي نبايد با زورگويي يا بي‌ادبي همراه باشد. ما بايد بتوانيم به‌روشي مؤدبانه در شرايطي كه آسيبي رسان نباشد خواسته‌هاي خود را مطرح كنيم.

.: ادامه مطلب :.

» تن آرامی های قبل خواب
موضوع : مهارت های زندگی
تن آرامی های قبل خواب تن آرامی های قبل خواب

تن آرامي يا ريلکسيشن (Relaxation)، تکنيکي است براي آرام سازي عضلات بدن. از آنجا که بين ذهن و تن ارتباط تنگاتنگي وجود دارد، هرچه که شما در جسم خود آرامش بيشتري برقرار مي کنيد، در ذهنتان نيز آرامش بيشتري برقرار مي شود.تکنيک هاي ريلکسيشن و يا تن آرامي مي تواند به شما کمک کند تا راحت تر بخواب برويد

.: ادامه مطلب :.

» نکته های زندگی
موضوع : مهارت های زندگی
نکته های زندگی

مثل یه بزرگمرد از این وضعیت بیا بیرون و نذار زنده به گور بشی!

وقتی با یه آدم روبرو میشی که دغدغه هایش...

 

.: ادامه مطلب :.