درباره ما


مهدیه فرح آبادی هستم کارشناس ارشد روانشناسی و در حیطه نوجوانان فعالیت میکنم و امید دارم بتوانم با قطره ای از دریای بیکران دانش ، به دوستان عزیزم در این زمینه راهنمایی های لازم را ارائه دهم .

موضوعات

پیوند ها

آمارگیر

» پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟بخش اول
موضوع : دانستنی های جنسی
پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟بخش اول

پسرها از کجا بايد بفهمند که دارند کم‌کم مرد مي‌شوند؟

براي پسرها فقط يک يا دو اتفاق نيست که نشان مي‌دهد کم‌کم بزرگ مي‌شوند. بزرگ شدن شما نشانه‌هاي زيادي دارد، مثل رشد کردن بدنتان، تغيير کردن صدايتان و موهايي که همه جاي بدنتان رشد مي‌کند. بلوغ در بيشتر پسرها بين 9 تا 14 سالگي شروع مي‌شود. اما به خاطر داشته باشيد که بلوغ زماني شروع مي‌شود که آمادگيش را داشته باشيد و هر پسري با سرعت مخصوص خودش رشد مي‌کند.

در زير به يکسري سوالات که ممکن است در اين مورد در ذهنتان داشته باشيد، جواب مي‌دهيم:

چرا دخترها قدبلندتر از من هستند؟

احتمالاً متوجه شده‌ايد که بعضي از دخترهايي که مي‌شناسيد بلندقدتر از پسرها هستند. اما احتمالاً ديده‌ايد که در بزرگسال‌ها، مردها معمولاً قدبلندتر از زن‌ها هستند. جريان چيست؟
موضوع اين است که دخترها معمولاً زودتر از پسرها وارد بلوغ مي‌شوند—و قد مي‌کشند—زيرا اين تغييرات در آنها معمولاً بين 8 تا 13 سالگي اتفاق مي‌افتد. اما اکثر پسرها تا سن 9 تا 14 سالگي وارد بلوغ نمي‌شوند. به همين دليل است که طي اين دوران دخترها معمولاً قدبلندتر از پسرها هستند.

اما در آخر کار قد پسرها معمولاً از دخترها بالاتر مي‌زند. اما خيلي مهم است که به ياد داشته باشيد ژنتيک نقش مهمي در قد دارد. پس اگر مادر و پدرتان هر دو قدبلند هستند، احتمالاً شما هم قدبلند خواهيد شد. و اگر مادر و پدرتان تقريباً قد کوتاه باشند، شما هم احتمالاً همانطور خواهيد شد. اما هيچ چيز قطعي نيست.

بايد صبر کنيد تا ببينيد چه مي‌شود اما اگر نگران هستيد مي‌توانيد با دکترتان هم در اين مورد حرف بزنيد. يادتان باشد، همه مردها قد بلند نمي‌شوند.

هيچ ورزش يا قرص جادويي هم نيست که بتواند شما را قد بلند کند. اما با فعاليت و داشتن تغذيه خوب مي‌توانيد به بدنتان کمک کنيد خوب و سالم رشد کند.

کي بدنم عضله ‌اي مي‌شود؟

در دوران بلوغ بعضي از پسرها بعد از ديدن بدن دوستانشان نگران بدنشان مي‌شوند. مثلاً پسرهاي زيادي نگران عضله‌اي شدن بدنشان هستند. ممکن است پسرهايي را ديده باشيد که عضلات سينه‌شان رشد کرده است. بعضي‌هاي ديگر شانه‌هايشان پهن شده و خيلي‌ها هم لاغر و نحيف به نظر مي‌رسند.

يادتان باشد که بلوغ با برنامه خودش اتفاق مي‌افتد. پس جاي هيچ عجله‌اي نيست و ممکن است رشد عضلات شما کمي ديرتر اتفاق بيفتد. شايد بد نباشد که براي کمک به بزرگتر شدن بدنتان کمي تمرينات بدنسازي انجام دهيد. خيلي مهم است که بدانيد که اگر به بلوغ رسيده باشيد، اين تمرينات عضلات شما را شکل مي‌دهد اما عضله بيشتري برايتان درست نمي‌کند.

خوردن غذاهاي مغذي و فعال بودن (مثل دوچرخه‌سواري کردن، شنا کردن و ورزش کردن) به شما کمک مي‌کند بدني قوي و متناسب داشته باشيد. به وقتش وارد دوران بلوغ مي‌شويد و مي‌توانيد عضله‌سازي هم بکنيد.

اگر تصميم به انجام تمرينات بدنسازي داريد، اول دکترتان را از موضوع باخبر کنيد. ممکن است او توصيه‌هايي براي شما داشته باشد. اگر دکترتان اجازه انجام اين تمرينات را به شما نداد، مي‌توانيد راه‌هاي ديگري براي ورزش کردن پيدا کنيد.

اگر دکترتان بدنسازي را به شما پيشنهاد کرد، اين چند نکته به دردتان مي‌خورد:


• حتماً از يک مربي خوب استفاده کنيد. بهتر است يک مربي خوب نحوه درست انجام تمرينات و حرکات بدنسازي را به شما آموزش دهد. اين باعث مي‌شود قدرت بيشتري به دست آوريد و دچار آسيب ديدگي هم نشويد.

• از وزنه‌هاي سبک‌تر استفاده کنيد. مربي مقدار وزنه مناسب شما را معرفي مي‌کند. استفاده از وزنه‌هاي سنگين موجب آسيبديدگي مي‌شود و باعث مي‌شود مجبور شويد مدتي دست از ورزش بکشيد.

• تکرار کنيد. بهتر است که از وزنه‌هاي سبک اما در تکرارهاي زياد استفاده کنيد تا اينکه بخواهيد با وزنه سنگيني فقط يک يا دو تکرار انجام دهيد.

• استراحت کنيد. حداقل يک روز در ميان به بدنتان استراحت دهيد.

آيا زياد يا کم به دخترها فکر مي‌کنم؟

دختري در همسايگيتان هست که وقتي عصرها از مدرسه به خانه برمي‌گرديد در کوچه مشغول بازي مي‌بينيد. وقتي به شما سلام مي‌کند، احساس خاصي به شما دست مي‌دهد، کمي دستپاچه مي‌شويد و کف دست‌هايتان عرق مي‌کند. وقتي شب براي خواب به تختتان مي‌رويد، آخرين فکرتان هميشه درمورد اوست. روزهاي ديگر هم همينطور. با خودتان فکر مي‌کنيد، "چرا چنين احساسي داريد؟" احتمالاً از او خوشتان آمده است.

ممکن هم هست دوستتان درمورد دختري که فکر مي‌کند خيلي خوشگل است، حرف بزند. کلي درمورد او و اينکه چقدر بامزه جوک تعريف مي‌کند حرف بزند. اين را هم مي‌گويد که خيلي او را دوست دارد. شما فکر مي‌کنيد، "چرا من نمي‌توانم درمورد يک دختر اينطوري حرف بزنم و تعريف کنم؟ آيا اصلاً بايد اينکار را بکنم؟"

هر پسري علايق خاص خودش را دارد و در دوران بلوغ بعضي از پسرها خيلي روابط دوستانه‌اي با دخترها پيدا مي‌کنند و بعضي از آنها براي حرف زدن با دخترها دچار اضطراب مي‌شوند. فکر کردن درمورد کسي که دوستش داريد يکي از اتفاقات عادي دوران بلوغ است. و اگر احساس مي‌کنيد که از هيچ دختري خوشتان نمي‌آيد هم هيچ اشکالي ندارد. بالاخره يکي را پيدا مي‌کنيد که از او خوشتان بيايد.

اما چرا چنين احساسي داريد؟ هورمون‌هايي که در بدنتان وجود دارد فعال‌تر شده‌اند. درنتيجه، احساساتتان بيشتر شده است. اين احساسات ممکن است سردرگمتان کنند يا حتي باعث ترستان شوند. اين کاملاً طبيعي است زيرا وارد يک دوره جديدي از زندگيتان مي‌شويد.

حرف زدن با دوستتان يا يک بزرگتر مثل برادر يا خواهرتان کمک مي‌کنند که کمتر گيج شويد. بزرگترها تجربه بيشتري نسبت به شما دارند و مي‌توانند توصيه‌هاي خوبي به شما بکنند.