درباره ما


مهدیه فرح آبادی هستم کارشناس ارشد روانشناسی و در حیطه نوجوانان فعالیت میکنم و امید دارم بتوانم با قطره ای از دریای بیکران دانش ، به دوستان عزیزم در این زمینه راهنمایی های لازم را ارائه دهم .

موضوعات

پیوند ها

آمارگیر

» چرا نوجوانان از کارهای پرخطر نمی‌ترسند؟
موضوع : دانستنی های جنسی
 چرا نوجوانان از کارهای پرخطر نمی‌ترسند؟

بسیاری از کارشناسان بر این باورند که همه ما ممکن است در سنین نوجوانی، بیشتر از هر سن دیگری، بی‌واهمه دست به رفتارهای پرخطر بزنیم و حتی از آن لذت ببریم؛ مثلا خودمان را به خواب بزنیم و این‌قدر صبر کنیم که پدرمان بخوابد و آن‌وقت آرام‌آرام به ....

.: ادامه مطلب :.

» خانواده ها چه نقشی می توانند در تربیت جنسی ایفا کنند ؟
موضوع : دانستنی های جنسی
خانواده ها چه نقشی می توانند در تربیت جنسی ایفا کنند ؟

علیرضا مهدوی کارشناس ارشد تعلیم و تربیت و سردبیر سایت تبیان که سالها تجربه معلمی و مشاوره خانواده را در کارنامه کاری خود دارد ، دوره نوجوانی را دوره حساس زندگی دانست و طی گفت و گویی با بخش خانواده سایت تبیان به توصیف و معرفی این دوره سرنوشت ساز پرداخت. مطمئناپاسخ بسیاری از سوالات خود را می توانید در این گفت و گوی صمیمی بیابید . با ما همراه باشید.

.: ادامه مطلب :.

» بهترین سن برای آموزش جنسی نوجوانان
موضوع : دانستنی های جنسی
بهترین سن برای آموزش جنسی نوجوانان

مسايل جنسي همواره يکي از موضوعاتي است که والدين در مورد اگاه کردن فرزند خود نسبت به ان واهمه دارند و نصور مي کنند که اگاهي فرزندشان نسبت به مسايل جنسي انها را گمراه خواهد کرد.شايد تا حدودي اين استدلال درست باشد اما نکته قابل توجه ان است که وسايل ارتباط جمعي مثل اينترنت و ماهواره کودکان و نوجوانان اطلاعات خود را از اين منابع دريافت مي کنند که ممکن است انها را گمراه کند.

.: ادامه مطلب :.

» در صورت وقوع آزار جنسي چه بايد كرد؟
موضوع : دانستنی های جنسی
در صورت وقوع آزار جنسي چه بايد كرد؟در صورت وقوع آزار جنسي چه بايد كرد؟در صورت وقوع آزار جنسي چه بايد كرد؟

اگرچه مواجهه با اين مسئله براى والدين بسيار مشكل است، ولى چنانچه كودكى مورد آزارجنسى واقع شد و والدين بهرصورت غير مستقيم يا از طريق خود كودك از آن مطلع شدند، بايد نكات مهمى را در نظر داشته باشند تا بتوانند آسيب وارده را به حداقل رسانده و از كودك خود به شكل مناسبى حمايت و مراقبت نمايند.

.: ادامه مطلب :.

» آزار جنسی چیست؟
موضوع : دانستنی های جنسی
    آزار جنسی چیست؟    آزار جنسی چیست؟

منظور از آزار جنسي،کنجکاوي يا بازي هايي که به عنوان پديده اي طبيعي در دوران رشد رخ مي دهد نيست،مثل وقتي که کودکان و نوجوانان مي خواهند راجع به قسمت هايي از بدن يکديگر اطلاعاتي داشته باشند، يا وقتي با هم قرار مي گذارند که با هم بيرون بروند.

.: ادامه مطلب :.

» پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟بخش دوم
موضوع : دانستنی های جنسی
پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟بخش دوم پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟بخش دوم

رشد موهاي بدن در دوران بلوغ خيلي زيادتر مي‌شود. بعضي از پسرها متوجه مي‌شوند که روي صورتشان—دور چانه و پشت لبشان—مو درمي‌آيد. موهايي هم روي سينه، زيربغل و در قسمت آلت جنسيتان رشد مي‌کند. يادتان باشد که هيچ جاي نگراني نيست چون مو هم يکي از راه‌هايي است که بدنتان به شما مي‌گويد کم‌کم مرد مي‌شويد.

.: ادامه مطلب :.

» مسائل جسمي دوران بلوغ ویژه دختران بخش دوم
موضوع : دانستنی های جنسی
مسائل جسمي دوران بلوغ ویژه دختران بخش دوم مسائل جسمي دوران بلوغ ویژه دختران بخش دوم

اين توصيه‌ها را براي تخفيف علائم سندروم پيش از قاعدگي در نظر داشته باشيد:

  • روزانه يک مولتي‌ويتامين حاوي اسيد فوليک، و مکمل کلسيم به همراه ويتامين D مصرف کنيد.
  • به مقدار کافي ورزش کنيد.
  • يک رژيم غذايي سالم شامل غلات سبوس‌دار، ميوه و سبزي، پيش و در حين پريودتان مصرف کنيد.
.: ادامه مطلب :.

» مهمترین مطالبی که نوجوانان باید درمورد رابطه جنسی بدانند
موضوع : دانستنی های جنسی
مهمترین مطالبی که نوجوانان باید درمورد رابطه جنسی بدانندمهمترین مطالبی که نوجوانان باید درمورد رابطه جنسی بدانند

براي نوجوانان، فکر کردن به رابطه جنسي خيلي سخت است. چيزهاي زيادي براي فکر کردن به آن وجود دارد، چيزهاي زيادي هست که نگرانش هستند، و خيلي چيزها ممکن است خوب پيش نرود. چه فعاليت جنسي داشته باشيد و چه نداشته باشيد، دانستن واقعيت هاي موجود درمورد اينکه رابطه جنسي چيست، اهميت خيلي زيادي دارد.

.: ادامه مطلب :.

» مسائل جسمي دوران بلوغ ویژه دختران بخش سوم
موضوع : دانستنی های جنسی
مسائل جسمي دوران بلوغ ویژه دختران بخش سوم

برخلاف اين که زنان در زمان قاعدگي ميل به خوردن سبزي و ميوه‌جات ندارند، ولي در اين ماه، رژيم غذايي پرکلسيم و پروتئين‌دار و پرهيز از نمک و شيريني‌جات مي‌تواند تا حد زيادي در روند بهبود موثر باشد، مصرف برخي از داروهاي گياهي همچون «رازيانه» و قرص‌هاي جديد evening prime rose oil  نيز بسيار موثرند.

.: ادامه مطلب :.

» پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟بخش اول
موضوع : دانستنی های جنسی
پسرها از کجا باید بفهمند که دارند کم‌کم مرد می‌شوند؟بخش اول

براي پسرها فقط يک يا دو اتفاق نيست که نشان مي‌دهد کم‌کم بزرگ مي‌شوند. بزرگ شدن شما نشانه‌هاي زيادي دارد، مثل رشد کردن بدنتان، تغيير کردن صدايتان و موهايي که همه جاي بدنتان رشد مي‌کند. بلوغ در بيشتر پسرها بين 9 تا 14 سالگي شروع مي‌شود.

.: ادامه مطلب :.

» مسائل جسمي دوران بلوغ ویژه دختران بخش اول
موضوع : دانستنی های جنسی
مسائل جسمي دوران بلوغ ویژه دختران بخش اول

قاعدگي (پريود) يکي از مراحل بلوغ در دختران است. قاعدگي مانند بسياري از علايم ديگر بلوغ ممکن است براي دختران گيج کننده باشد. بعضي از دختران ممکن است به نوعي از آن ترس داشته باشند يا نگران آن باشند. بسياري از دختران و پسران درک کاملي از دستگاه تناسلي زنان و چگونگي کارکرد آن در طي يک دورة قاعدگي ندارند و همين موضوع قاعدگي را براي آنان اسرارآميز جلوه مي‌دهد.

.: ادامه مطلب :.